Android 9.0 Pie Xbox One Kontrolcüsü Desteği Geldi

Android 9.0 Pie Xbox kullanıcılarını sevindirecek. Bu kez Android 9.0 Pie Xbox One kontrolcü cihazı desteği gündemde.

0
Xbox One, Android 9.0 Pie
Xbox kontrolcü desteği Android 9.0 Pie

Akıllı telefonlarda yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Öyle ki kısa süre önce Android 9.0 Pie işletim sistemi duyuruldu. Mobil tarafta dünyanın en yaygın kullanım oranına sahip olan Android işletim sisteminin yeni sürümü Pie, akıllı telefonlarda birçok özelliği değiştirecek gibi duruyor.

Final sürümünün yayınlanmasının ardından tüm özellikleri ortaya çıkan yeni işletim sisteminin, çok önemli yenilikler sunduğunu görmek mümkün olacak. Android 9.0 Pie sürümüyle beraber gelecek yeniliklerden birisi de gamepad desteği olacak. Öyle ki ortaya çıkan yeni bilgilere göre artık akıllı telefonlarla beraber Xbox One kontrolcüsünü kullanabileceğiz.

Android 9.0 Pie Kablosuz Olarak Xbox One Kontrolcüsüne Destek Verecek

Elde edilen son bilgilere göre Android 9.0 Pie işletim sistemini kullanan herhangi bir cihaz, artık Xbox One kontrolcüsü için destek sunacak. Tek şart ise kontrol cihazının kablosuz olması. Bluetooth desteğine sahip olan cihazlarla oyun oynamak mümkün olacak. Üstelik sadece yeni seri akıllı telefonlarda değil, bunun yanında Android 9.0 Pie güncellemesini alacak olan tüm cihazlarda söz konusu özelliği kullanmak mümkün olacak.

Bunun için en önemli konu ise oyun desteği olacak. Yani telefonunuz güncellemeyi alsa bile, kontrol cihazını tüm oyunlarda kullanmanız mümkün olmayacak. Bunun için oyun geliştiricilerinin, mobil oyunlarına desteği eklemesi gerekecek.

Android 9.0 Pie, Xbox
Android 9.0 Pie Xbox desteği

Xbox One kontrolcüsü kullanımında ise bir farklılık söz konusu olmayacak. Kullanıcılar, tıpkı konsollarda kullanabildikleri gibi tüm kontrol cihazı özelliklerini kontrol edebilecek. Xbox One kontrolcü destekli mobil oyunlar içerisinde yer alacak olan ilk serinin ise Fornite olması bekleniyor.

Şu an Android süreci devam eden oyunun, bu konuda desteği ilk sunacak olan yapım olması bekleniyor. Bunun hemen arkasından PUBG oyununun gelmesi ve sonrasında da desteği yavaş yavaş artması bekleniyor. Geliştiricilerin söz konusu özelliği oyunlarına eklemesi için ise Google’ın yayınladığı yönergelere bakmak gerekli.

Bu konuda firma tarafından detaylı olmasa da açıklamalar yapılmış durumda. Bir diğer konu olan Android 9.0 Pie güncellemelerinin dağıtımının ne zaman başlayacağını ise bilemiyoruz. Firmalara göre değişmekle beraber yavaş yavaş güncellemeler yayınlanmaya başlayacaktır. Muhtemelen süreç 1 yılı bulur.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here