ASUS ROG Zephyrus S Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Oyun bilgisayarına yeni bir soluk getiren ASUS ROG Zephyrus S serisi tanıtıldı. Dünyanın en ince oyun bilgisayarı olan ASUS ROG Zephyrus S nasıl özellikler sunuyor?

0
ASUS ROG Zephyrus S tüm özellikleri
dünyanın en ince oyuncu bilgisayarı

Asus, oyuncu ürünlerinde kendisini kanıtlamayı başarmış markalardan bir tanesi. Bu alanda ROG ürünlerini duymayan yoktur. Tüm aksesuarlar bir yana markanın sürekli yeni oyuncu bilgisayarları ve oyuncu sistem donanımları tanıttığını biliyoruz. İşte bu ürünlere dün itibariyle bir yenisi daha eklendi. ASUS ROG Zephyrus S serisi tanıtıldı ve dünyanın en ince oyun bilgisayarı ortaya çıkmış oldu.

Direk Ulaşım Linkleri

>>Zephyrus S Tasarım
>>Zephyrus S Ekranı Nasıl?
>>Zephyrus S teknik özellikler?
>>Bağlantı Teknolojileri
>>Soğutma Sistemi
>>Zephyrus S Fiyatı ve Çıkış tarihi
>>Alınır mı?

Peki, dünyanın en ince oyun bilgisayarı neler sunuyor? ASUS ROG Zephyrus S fiyatı nasıl? Detaylı incelememize geçelim.

ASUS ROG Zephyrus S Süper İnce Tasarım

ASUS ROG Zephyrus S serisini ele alırken tasarımdan başlamak gerekiyor. Bu model, adı üstünde dünyanın en ince oyuncu bilgisayarı olmayı başardı. Haliyle tasarım çok dikkat çekici. Tabii ki bu kadar ince bir kasa tasarlanmasında Asus’un özel bir süreç geçirdiğini de söylemek gerekiyor.

Oyuncu mercek ekibi olarak yaptığımız incelemelerde markanın bu yönde çok özel bir çalışma gerçekleştirdiğini gördük. Markanın bu konuda yaptığı açıklamalara ve tasarım sürecine bakalım.

ASUS ROG Zephyrus S tasarımı
ASUS ROG

ASUS ROG Zephyrus serisi zaten ince bir seri olarak karşımıza çıkmıştı. İlk modelde 16.9 ile 17.9 mm arasında bir kalınlık değeri sunulmuştu. Asus’un açıklamalarına baktığımız zaman ASUS ROG Zephyrus S modelinde daha ince bir tasarım için çalışma yapılmış ve malzeme değişikliğine gidilmiş.

Bilgisayarı daha kompakt hale getirmek için özellikler şasi olarak gösterebileceğimiz alt kapak kısmında çok önemli düzenlemeler yapılmış. Çalışmalar sonucunda ise 14,95 ile 15,75 mm kalınlık değeri elde edilmiş. Kısacası ASUS ROG Zephyrus S %12 oranında inceltilmiş.

Özel Geliştirilmiş Plakalar

Şimdi merak edilen soru ROG Zephyrus S serisi nasıl oluyor da hem bu kadar ince hem de bu kadar yüksek performans sunan bir sisteme sahip olabiliyor? Isınma sorunu ya da sağlamlık sorunu yok mu? İşte bu sorunun cevabını da yine Asus tarafından yapılan açıklamalarla vereceğiz. ASUS ROG Zephyrus S kasasında alüminyum malzeme kullanılmış ve tüm kapaklar hem dayanıklı olması hem de ısıyı daha rahat yayması için özel olarak tasarlanmış.

ASUS ROG Zephyrus S kapak tasarımı
alüminyum panel

Alüminyum ve magnezyum malzemeden üretilen kasa, bileşenlere göre tek tek elmas kesim tekniği ile düzenlemiş. Asus’un açıklamasına göre bu kapaklar CNC frezeleme tekniği ile 72 saatte oluşturulmuş.

Kısacası çok ince ve çok daha sağlam bir kasa sunulmuş. Görselde söz ettiğimiz yapıyı görebilirsiniz. Oyuncu Mercek ekibi olarak bu konuda yaptığımız araştırmalarda üretim kısmında da ASUS ROG Zephyrus S serisinin alanında ilk olduğunu öğrenmiş olduk.

Çerçeveler Çok Daha İnce ve Ekran Genişletilmiş

Şimdi nasıl oldu da ASUS ROG Zephyrus S dünyanın en ince oyun bilgisayarı oldu sorusuna cevap bulduk. Sırada ekran tasarımı var. Serinin ilk modelinde de ekranlar inceydi ancak çerçeveler pek tatmin edici değildi. Bu seride ise yeni modaya uyulmuş. Akıllı telefonlarda çok sık gördüğümüz ince çerçeveli tasarımı yeni ROG bilgisayar modelinde de görüyoruz.

ASUS ROG Zephyrus S panel tasarım
en ince laptop

Ekran bölümünde daha detaylı söz edeceğiz ancak 15,6 inç boyuta sahip olan ekran, 14.2 inçlik bir kasaya sığdırılmış. Bu rakamlar bile bize ne kadar ince çerçevelerin sunulduğunu gösteriyor. Dediğimiz gibi ekran bölümünde daha detaylı ele alacağı ancak bunun için panel üreticisi AUO ile anlaşmalar yapıldığı açıklandı.

Klasik Klavyelerden Kurtulun

Gelelim klavye tasarımına. Farkındayım sürekli tekrarlıyoruz ancak serinin en önemli özelliği inceliği. İnce kasa, baştan beri söylediğimiz gibi tüm yapının değişmesini sağlamış durumda. Klavye kısmında da bu değişikliği net bir şekilde görüyoruz.

ASUS ROG Zephyrus S
ASUS ROG Zephyrus S klavyesi

Bilgisayarın kapağını kaldırdığınız zaman ek havalandırma deliklerini ve hoparlör çıkışlarını görüyorsunuz. Klavye ise bu boşluk kısmından sonra geliyor. Yine Trackpad bölümü de klavyenin hemen sağında ve dikdörtgen bir biçimde konumlandırılmış. Ayrıca bu kısım holografik numpad alanı olarak da kullanılabiliyor.

4 farklı konumda RGB renklendirme sunan klavyenin, ışıklandırma sisteminde ROG aksesuarlarıyla tam uyumla çalıştığını ekleyelim. Yani diğer ROG ürünlerinde kullandığınız dinamik ışıklandırma sistemini, doğrudan klavyelerinizle eşleyebiliyorsunuz. Oyuncu bilgisayarı için önem verilen tasarım konusunda aktaracaklarımız bu şekilde.

Ölçüler: 360 W X 268 D X 14.95~15.75 mm

Ağırlık: 2.1 kg

Tasarım Genel Değerlendirmemiz: Detaylı bir şekilde tasarımı ele aldık. Diğer tüm rakiplerle karşılaştırdığımız zaman, oyuncu mercek ekibi olarak net bir şekilde söyleyebiliriz ki ASUS ROG Zephyrus S çok başarılı bir tasarıma sahip.

ASUS ROG Zephyrus S
oyuncu bilgisayarı

Bir yandan dünyanın en ince bilgisayarı, bir yandan ise alüminyum ve magnezyum malzeme sayesinde sarsıntıya kadar birçok koşula dayanıklı bir seri söz konusu. Ayrıca klavye yerleşimi, ekran çerçeveleri kısacası her detay çok başarılı. Artık geçelim sistem özelliklerine.

ASUS ROG Zephyrus S Kusursuz Görüntü Deneyimi Sunuyor

Ekran tasarımı bölümünde söz etmiştik. Yeni modelin panelinde AUO firmasıyla anlaşma yapıldı. Haliyle ekranlar yenilendi. Oldukça ince çerçeveler kullanan ekranlar içerisinde, daha yüksek hızlara ulaşmak için yeni sıvı kristal bir yapı ve taşıyıcı sıvı geliştirilmiş.

Bu sayede 144 Hz seviyesine kadar hız elde ediliyor. Resim tepsi süresi ise sadece 3 ms gibi bir seviyeye çekildi. IPS panel sunan ekranların boyutunun 15.6 inç olduğunu ve çözünürlük kısmında ise Full HD değeri sunulduğunu da ekleyelim. IPS panel 178 dereceye kadar görüntü sunuyor ve %100 sRGB desteği de bulunmakta.

ASUS ROG Zephyrus S Teknik Özellikleri Üst Düzey Performans için Hazırlanmış

Oyuncu bilgisayarı, iki farklı seçenekle beraber geliyor. Teknik kısımda iki farklı konfigürasyon var. Bundan detaylı olarak söz edeceğiz ancak dilerseniz şimdi genel teknik özelliklerden söz edelim. AAA oyuncu bilgisayarı modellerine dahil olan seri, Intel’in 8.nesil işlemcilerini kullanıyor. Intel Core i7-8750H işlemcilerinin, kilitsiz olarak kullanılabildiğini görüyoruz ki bu da oldukça başarılı bir performansı işaret ediyor.

ASUS ROG Zephyrus S sistem
Nvidia GTX 1070 Max Q

AAA gaming serisi, RAM bellek kısmında da tıpkı işlemcilerde olduğu gibi yeni nesle geçiş yapmış. 2666 MHz DDR4 SDRAM 8 GB Ram ile gelen ASUS ROG Zephyrus S, GX531GM modelinde 24 GB, GX531GS modelinde ise 16 GB seviyesine kadar RAM arttırma desteği sunuyor. Ayrıca ses kısmında 2X2W Smart AMP ses sistemini görüyoruz.

İki Farklı Konfigürasyon Seçeneği

Ekran kartı ve depolama alanından söz etmedik çünkü bunun için iki farklı seçenek var. Dilerseniz bu modellere bakalım.

Zephyrus S GX531GS : 8 GB GDDR5 VRAM Nvidia GeForce GTX 1070 (Max-Q teknolojili) ekran kartlarıyla beraber, M2 NVMe PCIE 3.0 X 2 512 GB SSD seçenekleri sunuluyor.

Zephyrus S GX531GM: 6 GB GDDR5 VRAM Nvidia GeForce GTX 1060 serisi ekran kartlarıyla beraber M2. NVMe PCIE 3.0X4 1 TB/512 GB / 256 GB seçenekleri sunuluyor.

Seçim tamamen kullanıcıya bırakılmış olsa da Max Q özellikli Nvidia ekran kartının bulunduğu modelde, grafiklerin çok daha başarışı olduğunu söylemek gerek.

Bağlantı Teknolojileri

Gelelim bağlantı teknolojilerine. Her iki seçenekte de Bluetooth 5.0 desteği ve 802.11ac 2X2 Wave 2 WLAN sistemi görüyoruz. Bunun yanında;

  • 1 adet USB 3.1 Gen 2 Type C
  • 1 adet USB 3.1 Gen 1 Type C
  • 1 adet USB 3.1 Gen 2 Type A
  • 1 adet HDMI 2
  • 3,5 mm kulaklık girişi ve 2 adet USB 2.0 Type A bağlantıları da sunuluyor.

Soğutma Sistemi Nasıl? Isınma Sorunu Yaratır Mı?

Aslında bu kısmı tasarımda belirtmiştik ancak detaylı bir şekilde açıklayalım. Asus’un paylaştığı bilgilere bakacak olursak, ASUS ROG Zephyrus S modeli kesinlikle ısınma sorunu yaşatmayacak. Hem kullanılan çiplerin ısı değeri çok yüksek hem de dünyanın en ince oyun bilgisayarı söz konusu.

ASUS ROG Zephyrus S fan
soğutma sistemi

Haliyle soğutma çok önemli. Bunun için Asus özel bir çalışma yapmış. Aktif Aerodinamik Sistemi (AAS) sistemi adı verilen bir sistem kullanan Asus, bilgisayarın kapağını kaldırdığınız zaman bilgisayarın ekstra olarak soğutulmasını sağlıyor. Bilgisayarın üst kısmında bulunan 5 mm ölçüsünde özel girişler, hava akışının artırılmasını sağlıyor.

Standart tasarımlara oranla %22 oranında daha fazla soğutma sunuluyor. Bunun yanında iç aksamda oldukça başarılı. Özel olarak geliştirilmiş 5 adet ısı borusu tüm bileşenleri çevreliyor.

Termal borularla ısıyı fanlara ulaştıran sistem, 4 çıkışlı ızgaradan sıcak havanın atılmasını sağlar. Kendi kendini temizleyen fanlarıyla beraber anti toz tünelleri kullanan seri, 12V AeroAccelerator fanları kullanıyor. Ana modelde yer alan fanlara göre %17 oranında daha fazla bıçak sayısına sahip fanlar ısınma sorununu sıfıra indirmeyi başarıyor.

ASUS ROG Zephyrus S Fiyat ve Çıkış Tarihi

Tüm bu özellikleriyle dikkat çeken Asus oyuncu bilgisayarının fiyatı henüz açıklanmadı. Asus ROG serisi içerisinde en pahalı ürünlerden biri olması beklenen serinin çıkış tarihi de Eylül olarak açıklandı.

Alınır Mı?

Gelelim can alıcı noktaya. ASUS ROG Zephyrus S alınır mı? Sorunun cevabı tabii ki evet. En azından oyuncu mercek olarak bizim düşüncemiz böyle. Tabii ki fiyatı beklemek gerekiyor ve muhtemelen fiyat çok yüksek olacaktır.

Ancak bütçe sorunu olmayan kullanıcılar için dünyanın en ince oyun bilgisayarına sahip olmak ve Asus oyuncu bilgisayarı serilerinde zirveye ulaşmak mümkün.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here