ATAK-2 Tanıtıldı – Yenilikleri ve Özellikleri

ATAK-2 tüm yenilikleriyle ortaya çıktı. ATAK-2 teknolojileri neler?

0
ATAK-2

Günümüz koşullarında artık bir silah sistemine ya da bir silaha sahip olmak maalesef yeterli olmuyor. Gelişen teknolojilerle birlikte silah sitemleri de teknolojik anlamda gelişmeler gösteriyor. Ancak eğer bu silah teknolojisinin üreticisi ya da bu teknolojinin lisans hakları sahibi değilseniz, sahip olduğunuz silah sistemlerini istediğiniz gibi kullanamıyorsunuz.

Bu acı tecrübeyi geçmişte pek çok defa yaşayan ülkemiz yakın zaman dahilinde milli silah sistemlerinin üretilmesi ve geliştirilmesi konusunda ciddi yatırımlar yapmaya başladı. Bu yatırımların en güzel örneklerinden biri Afrin harekatında da aktif olarak kullanılan ATAK helikopteri projesi.

Her ne kadar sahada aktif olarak aldığı görevlerde T-129 ATAK helikopterleri kendilerini kanıtlamış olsa da daha ağır ve zorlu görevler için tam olarak ihtiyaçlara cevap veremiyor. Bu nedenle 2019 yılının Şubat ayında TUSAŞ tarafından “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri” projesi olan ATAK-2 helikopteri projesi tanıtıldı.

ATAK-2

ATAK-2 Yenilikleri Neler?

Peki ATAK helikopterleri ordu için nerede eksik kalıyordu ve neden bir ağır sınıf taarruz helikopteri projesine ihtiyaç duyuldu? Bu sorunun cevabını şu şekilde vermek mümkün. Atak helikopterinin genel özelliklerine ve taşıma kapasitesine baktığınızda gerilla tipi çatışmalara giren ve ağır hava savunma silahlarına sahip olmayan, terör örgütleri için fazlasıyla yeterli olduğunu görebiliyoruz.

Özellikle Afrin operasyonunda göstermiş olduğu başarılar ile kendisini uluslar arası camiada kanıtlamış bir helikopter. Ancak ağır hava savunma sistemlerine sahip olan düzenli ordular ile yapılacak olan bir muharebede taşıma kapasitesi, zırh yeterliliği ve motor gücü açısından terettütler mevcut.

ATAK-2

Tüm bu ağır ihtiyaçları karşılamak amacıyla TUSAŞ yeni ağır sınıf taarruz helikopteri projesini, yani ATAK-2 projesini duyurdu. Genel olarak teknik özelliklere baktığımızda ATAK-2 ‘nin Atak helikopterlerine göre hacim ve ağırlık bakımında %60-%70 lik bir fazlalığa sahip olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Fırtına 2 Obüsleri Yeni Teknolojileriyle Görücüye Çıktı

Henüz hangi motorun kullanılacağı bilinmese de beklentiler ATAK helikopterlerine göre çok daha güçlü motorların kullanılacağı yönünde. ATAK-2 helikopterlerinin sahip olması beklenilen silahlar ise 30mm’lik top, toplamda 1200 kg’lık ağırlığa sahip mühimmat.

ATAK-2

1200 kglık mühimmat kapasitesini açıklamak istersek, ATAK-2 helikopterlerinde yerli üretim olan UMTAS/OMTAS anti tank füzeleri, aynı şekilde yerli üretim olan güdümlü/güdümsüz Cirit füzeleri ve Havadan havaya savunma füzeleri olan Stinger/Sidewinder ve tam yerli üretim Gökdoğan füzeleri sayabiliriz Ayrıca ATAK-2 helikopterlerinin aynı ATAK helikoptelerlerinde olduğu gibi 2 kişilik bir ekip tarafından kullanılacağı sahip olunan bilgilerin arasında.

Kısacası bölgesel ve modern zaman koşullarına göre ordumuzun yerlileşme çalışmaları tüm hızıyla devam etmekte. Güncel koşullara ve ihtiyaçlara göre yeni ekipmanlar yeni silah sistemleri artık ordu envanterimize milli imkanlar ile dahil edilmekte. ATAK-2 helikopterinin ATAK helikopterinde olduğu gibi kendisini kanıtlayacağı ve ihtiyaçlara fazlasıyla cevap vereceğini şimdiden söylemek mümkün.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here