Fırtına 2 Obüsleri Yeni Teknolojileriyle Görücüye Çıktı

Fırtına 2 teknolojileri ortaya çıktı. Fırtına 2 neler sunuyor?

0
Fırtına 2

Büyükçekmece TÜYAP’ta düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında elde ettiği başarısıyla ün salan Fırtına obüslerinin, modernize edilmiş versiyonu ortaya çıktı.

Yeni teknolojilerle güncellenmiş olan Fırtına 2, özellikle kula ve atış hızında yapılan güncellemelerle beğeni topladı. Artık kule ve namlu yönlendirme sisteminin tamamen elektrikli olacağı ve servo kontrollü hale getirildiği de dikkat çeken detaylar arasında yerini aldı.

Fırtına 2 Ne Gibi Yenilikler Sunuyor?

Henüz kış testleri tamamlanan modernize obüsler, birçok avantajlı teknolojiyle beraber geliyor. Güncellenen versiyonun en önemli farkları ise şöyle sıralanabilir;

  • SARP UKSS Sistemi – Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen Stabilize silah sistemi. Bu sistemle beraber yakın mesafeden gelebilecek tehditlere karşı ekstra önlem alınmış oldu.
  • Yenilenmiş elektrik destekli atış kontrol sistemi
Fırtına 2
  • Daha hızlı ve daha doğru atış desteği
  • Otomatik doldurma sistemi yenilendi

Tüm bu yeniliklerin dışında Fırtına 2 obüsleri için paylaşılan teknik verilerden de söz edelim. Fırtına 2 65 km/sa hıza ulaşabilen motor gücü 1000 BG seviyesine çıkarılmış bir obüs. Toplam uzunluğu 12 metre olan serinin savaş ağırlığının ise 47 ton olduğu açıklandı.

3,5 metre genişlik ve 3,5 metre yükseklik ise değişmeyen ölçüler arasında yer alıyor. Kış testlerinin başarıyla tamamlandığı açılanan serinin son testlerinin de Haziran ayında yapılacağını ekleyelim.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here