Nvidia Quadro RTX Grafik Kartları ve Turing Mimarisi

Nvidia Quadro RTX serileri tanıtıldı. Turing mimarisi ile gelecek olan yeni ekran kartları nasıl özelliklere sahip?

0
Nvidia Quadro RTX fiyat ve özellikler
Yeni Nvidia Quadro mimarisi

Ekran kartı konusunda usta markalardan biri olan Nvidia, sürekli olarak yenilenme çabası içerisinde. Markanın sürekli yeni ekran kartları ve yeni mimariler üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu noktada uzun süredir merakla beklenen yeni teknolojilerde sonunda tanıtıldı. Markanın özel etkinliği ile duyurulan yeni teknolojilerinde en çok dikkat çeken ise Turing mimarisi oldu. Yeni mimariyle beraber Nvidia Quadro RTX ekran kartları da duyuruldu. Hemen Turing Mimarisi ve Nvidia Quadro RTX ekran kartlarından söz edelim. Bakalım bu kez neler sunuluyor?

Turing Mimarisi ve Yenilikleri

Nvidia, yeni ekran kartlarında kullanacağı Turing mimarisinde birçok yeni özelliğe yer vermiş. Yeni mimariyle beraber yeni RT çekirdekleri kullanıma giriyor. Ray tracing ve Volta ile karşımıza çıkan Tensor çekirdeklerinin, yeni yapıyı oluşturduğunu görüyoruz. Yeni çekirdekler yapay zeka artısını öne çıkarıyor ve bu konuda görüntü işlemenin en yüksek sınırlarına ulaşılıyor.

Nvidia Quadro RTX ekran kartları
Turing mimarisi

Yeni çekirdekler ve yeni mimari sayesinde görüntüler, film kalitesinde oluşturuluyor. Yani artık oyunlarda kendinizi sinema filminde gibi hissedeceksiniz. Böyle bir teknolojiden söz ediyoruz. Yeni mimarinin çekirdek hızlarını da bir hayli arttırdığını söyleyebiliriz. Tüm bunları daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Şimdilik tanıtımda verilen bilgilerle sınırlı kalalım ve geçelim yeni ekran kartlarına.

Nvidia Quadro RTX Serisi Geliyor

Yeni Turing mimarisiyle beraber yeni ekran kartları da duyuruldu. Yine daha sonra bu ekran kartlarını tek tek inceleyeceğiz ancak şimdilik yüzeysel bilgiler verelim. Nvidia Quadro RTX ekran kartları üç modelden oluşuyor. Nvidia Quadro RTX 8000, 6000 ve 5000 olmak üzere 3 farklı ekran kartının tanıtıldığını görüyoruz. 3 yeni ekran kartının üst segment seriler olduğunu belirtelim. Oldukça başarılı performans sunan ve yeni teknolojiyle desteklenen ekran kartlarının detaylarına bakalım.

Nvidia Quadro RTX özellikleri
Nvidia Quadro ekran kartları

Quadro RTX 8000 Serisi Ekran Kartları

Bu seri, tanıtılan üç model içerisinde en güçlü model olarak karşımıza çıktı. Açıkçası kalite konusunda da çok iyi bir kart karşımıza çıktı. Serinin 48 GB Samsung GDDR6 bellekleri bulunuyor. Bu bellek miktarı rakiplerini bir hayli geride bırakacak seviyede. Diğer özellikler ise şöyle;

Ray Tracing Teknolojisi: 10 GigaRays /saniye seviyesinde

Tensor Çekirdek Sayısı: 576 çekirdek

CUDA Çekirdek Sayısı: 4,608 çekirdek

NVLink Bellek: 96 GB bellek

Fiyat: Tam 10.000 dolar.

Quadro RTX 6000 Serisi Ekran Kartları

Serinin bir düşük, orta segment olarak gösterilen modeli 6000 serisi. Bu kartlarda da yine 24 GB Samsung GDDR6 bellekleri bulunuyor. 24 GB bellek NVlink ile 48 GB oluyor.

Ray Tracing Teknolojisi: 10 GigaRays /saniye seviyesinde

Tensor Çekirdek Sayısı: 576 çekirdek

CUDA Çekirdek Sayısı: 4,608 çekirdek

NVLink Bellek: 48 GB bellek

Fiyat: Tam 6.300 dolar.

Nvidia Quadro RTX özellikleri
Nvidia Quadro RTX fiyatı

Quadro RTX 5000 Serisi Ekran Kartları

Tanıtılan 3 model içerisinde en düşük model ise 5000 serisi. Bu seride de yine dikkat çeken özellikler var. Bellek kısmında 16 GB Samsung GDDR6 teknolojisi var.

Ray Tracing Teknolojisi: 6 GigaRays /saniye seviyesinde

Tensor Çekirdek Sayısı: 384 çekirdek

CUDA Çekirdek Sayısı: 3072 çekirdek

NVLink Bellek: 32 GB bellek

Fiyat: 2,300 dolar.

Yeni serileri daha sonra çok detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here