Nvidia Scanner Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarayacak?

Nvidia Scanner yazılımı için yeni detaylar ortaya çıktı. İşte ekran kartlarını canavara dönüştürecek yeni API.

0

Nvidia, çok kısa bir süre önce yeni ekran kartlarının tanıtımını yaptı. Firma tanıtımlarla beraber RTX serisi ekran kartlarını ortaya çıkardı. RTX 2080 ve 2080 Ti modelleri ise performanslarıyla adeta büyüledi. Ekran kartı devinin Turing mimarisi ve yeni teknolojileriyle beraber ekran kartlarının performans değerleri ise rekor bir seviyeye çıktı. Tüm bunlar bir yana yeni ekran kartları için yazılımsal olarak da düzenlemeler yapılmaya başladı. İşte bu düzenlemelerden birisi de Nvidia Scanner olacak.

Bir API olarak ortaya çıkan Nvidia Scanner, performans konusunda yeni bir seviyenin ortaya çıkmasını sağlayacak.

Nvidia Scanner Neler Sunuyor?

Doğrudan bir uygulama olmayan Nvidia Scanner, kullanıcılara performans kısmında çok önemli değişiklikler sunuyor. Yazılım sayesinde, ekran kartında hız aşırtma yapılabiliyor. Üstelik bunu tek bir tuşla yapmak mümkün oluyor. Manuel olarak hız aşırtmanın yapılabildiği gibi yazılım, otomatik olarak hız aşırtma yapabiliyor. Mevcut ekran kartınızın en yüksek performans değerinde çalışması sağlanıyor.

Bunun içinse Nvidia Scanner öncelikle tüm donanımları tarıyor. Sadece ekran kartı değil, diğer donanımlar ve işlemcilerde taranıyor. Ardından performans ihtiyacına göre hız artışı sağlanabiliyor. Ekran kartının en yüksek değerde çalışmasını sağlayacak olan bu yazılımın, aşırı ısınmaya karşı da koruması bulunacak. Tüm bu ayrıcalıklarla beraber yazılımın ne zaman satışa çıkacağı konusunda da bilgiler var.

Nvidia Scanner API
Ekran kartı için Nvidia Scanner

Yeni RTX ekran kartı modellerinin satışa çıkmasının ardından, yeni yazılımda yayınlanacak. Ücretli ya da ücretsiz olacağını şu an için bilemediğimiz Scanner, demo sürümüyle deneme imkanı sunacak.

Muhtemelen güncelleme desteği bulunan eski kartlar içinde kullanabileceğimiz yeni yazılımın, en çok RTX ekran kartlarına etki etmesi bekleniyor. Yazılım yayınlandıktan sonra, daha detaylı inceleme şansı elde edeceğiz. Özellikle, eski ekran kartı modelleri için destek verilip verilmeyeceğini göreceğiz.

Buradan Nvidia ekran kartı son güncellemesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here