Nvidia Tesla T4 GPU Neler Sunuyor?

T4 GPU duyuruldu. Yeni mimariyle beraber seri neler sunuyor?

0
Nvidia, Tesla T4 GPU özellikleri
Nvidia Tesla T4 GPU özellikleri

Nvidia, sürekli yeni teknolojileriyle gündeme gelmeye başladı. RTX ekran kartlarını detaylı olarak inceledik. Bunun dışında ışın izleme teknolojisi olan RTX teknolojisini de daha önce sitemizden paylaşmıştı. Son olarak RTX 2080 Ti ekran kartlarının sipariş durumunda haberler vermiştik. Kısacası sitemizde de görebileceğiniz gibi Nvidia gündemi oldukça yoğun. Ekran kartı devi bir yandan son kullanıcılar için geliştirmelere devam ederken, gündemi biraz daha yoğunlaştırdı ve Nvidia Tesla T4 GPU duyurusunu yaptı.

Genelde veri merkezleri için kullanılacağı açıklanan Nvidia Tesla T4 GPU teknolojisinde neler sunulduğuna bakalım.

Nvidia Tesla T4 GPU Yeni Bir Dönem Başlatıyor

Yeni mimari olarak açıklanan ve daha önce sitemizde de yer verdiğimiz Turing mimarisini kullanan Nvidia Tesla T4 GPU, yapay zeka artısı sunuyor ve tam olarak çıkarım yapma odaklı bir teknoloji. Sözün kısası, son kullanıcılardan çok veri merkezleri için işleri çok daha kolaylaştıracak bir teknolojiden söz ediyoruz.

Nvidia, Tesla T4 GPU
Nvidia Tesla T4 GPU özellikleri

Aynı sınıfta yer alan eski GPU mimarisi ve teknolojisine göre serinin, 12 kat daha güçlü olduğu da açıklanan bilgiler arasında. Bu derece güçlü bir seri sunulmasındaki ana nokta ise yeni mimariler.

Turing mimarisine ek olarak T4 GPU, 16 GB yeni teknoloji GDDR6 bellekleriyle beraber geliyor. 320 adet Turing Tensor çekirdek sunulan seri, ek olarak 2560 CUDA çekirdeği de sunmakta. Int4 ve Int1 modları bulunan seri, 65 teraflopluk FP16 modu sunuyor.

veri merkezi, Nvidia Tesla T4 GPU
Nvidia Tesla T4 GPU tüm özellikler

Int4 içinse 260 teraflopluk bir değerden söz ediyoruz. Tüm bu değerler, yapay zeka artısını en iyi şekilde kullanacak teknolojinin sunulduğunu gösteriyor. Ayrıca veri ayrımı ve analizi kısmında da çok daha başarılı bir GPU göreceğiz.

T4 GPU performans değerleriyle beraber belli bir başarının üzerinde ancak veri merkezleri için sunulan tek ayrıcalık bunlar değil. Yine veri merkezlerinin önemli sorunlarından biri olan enerji tüketimi konusunda da güncellenmiş bir seri görüyoruz. Yeni GPU tüm yüksek teknolojisine rağmen, 75 Watt güç tüketiyor. Haliyle daha başarılı ve daha tasarruflu bir teknolojiden söz ediyoruz.

Buradan RTX 2080 Türkiye Fiyatlarına Bakabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here