Oyun Telefonu Alınır Mı? Ne Kadar Mantıklı?

Oyun Telefonu almak mantıklı mı? Bu modeller için farklar nasıl bir değişiklik ortaya koyuyor? Her açıdan değerlendirelim.

1
Oyun Telefonu almak
Neden Oyun Telefonu alınmalı?

Akıllı telefon dünyasında dengeler değişmeye başladı. İlk etapta geniş çerçevelerin sunulduğu standart akıllı telefon modellerini görmeye başladık. Akıllı telefon modellerinin ilk moda oldukları dönemde tek bir arka kamera, ön kısımda geniş çerçeveler, fiziksel bir menü tuşu gibi standartlar kullanılmaya başlanmış ve bu yönde telefonlar geliştirilmeye başlanmıştı. Zaman içerisinde akıllı telefonların bileşenleri geliştikçe bu tasarımların değişmeye başladığını gördük. Önce fiziksel menü tuşlarına veda edildi hemen arkasından çift kameralı ve parmak izi kullanan telefonlar geldi. Ardından çerçeveler yerini sonsuz ekran teknolojilerine bıraktı. Tüm bunların ardından yeni trend ise Oyun Telefonu oldu.

Gelişen ve sürekli değişen teknolojide akıllı telefonların bilgisayarları bile geride bırakacak donanımlarla gelmeye başladığını gördük. İşte bu noktada da Oyun Telefonu serileri daha çok öne çıkmaya başladı.

Oyun Telefonu önemli mi?
oyuncu telefon önerileri

Özellikle telefonlardan güç isteyen kullanıcıların yeni teknolojiye yönelmeye başladığını görüyoruz. Peki, son seri akıllı telefon modelleri yerine oyun için telefon tercihi yapmak ne kadar doğru? Android oyun telefonu fikri yerleşti mi? Kimler bu telefonları tercih etmeli? Tüm sorulara cevap arayalım.

Oyun Telefonu Nasıl Farklar Sunuyor?

İlk aşamada standart akıllı telefonlarla, bahsettiğimiz oyun canavarı akıllı telefonlarının farkından söz edelim. Kullanıcıların bu noktada en çok sordukları sorular farklar. Son dönem bir amiral gemisi akıllı telefon modeli üzerinden durumu açıklayalım.

Hangi Oyun Telefonu seçilmeli?
Telefon tercihinde dikkat edilecekler

Son dönem amiral gemisi Android akıllı telefonlarında, Snapdragon 845 işlemcilerini görüyoruz. Bunun yanında 6 ile 8 GB RAM bellek miktarlarını görüyoruz. Ayrıca 6 inç ekranlar ile 2K çözünürlük değerleri, 4K çekim yapabilen çift hatta üçlü arka kamera gibi sistemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Peki, tüm bu sistemler oyun odaklı akıllı telefon modellerinde yok mu? O zaman fark ne?

Arada Uçurum Yok Ancak Amaç Farklı!

Burada sorunun cevabı oldukça basit. Özelliklere baktığımız zaman son dönemde tanıtılan Oyun Telefonu modellerinde de hemen hemen aynı sistemleri görüyoruz. Fakat ilk etapta gözümüze çarpmasa da çok önemli farklar söz konusu.

Mesele Xiaomi Black Shark üzerinden örnek verelim. Bu modelde de Snapdragon 845 işlemcileri var ve RAM bellek miktarı da aşağı yukarı aynı. Fark ise tüm bu sistemlerin nasıl kullanıldığı. Xiaomi oyuncu telefonu, yine benzer donanımları sunuyor ancak işlemcide hız kilidi gibi bir durumla karşı karşıya kalmıyorsunuz.

Oyun Telefonu almak
Oyun odaklı telefon farkları

Ayrıca telefonların en büyük sorunu olan ısınma sorunu, sıvı soğutma sistemleri gibi sistemlerle çözülüyor ve maksimum performans değerlerinin sürekli elde edilmesini sağlıyor. Bunun için telefonların göz alıcı özel tasarımlarla geldiğini bile görüyoruz. Kısacası bu tip telefonlarda kullanım amacı belli olduğu için tasarımdan donanıma kadar, bu hedefe odaklı geliştirme yapılıyor.

Yani en iyi kamera deneyimi nasıl sunulacak? Telefon ne kadar ince? Mesajlaşma ve arama sistemleri ne kadar başarılı? Gibi tüm bu odak noktalarından önce telefonun oyunlarda en iyi performansı vermesine odaklanılıyor. Bunun için yazılım kısmında da donanım kısmında da tasarım kısmında da özel ürünler görüyoruz.

Kimler Oyun Telefonu Almalı?

Daha önce incelediğimiz oyun odaklı akıllı telefon modellerine göre bir değerlendirme yaptığımız zaman, bu telefonların oyun performansları kadar kamera ve diğer özelliklerinin de üst düzey olduğunu görüyoruz. Daha dikkat çeken tasarımları bulunan bu telefonları özelleştirilmiş amiral gemisi akıllı telefonları olarak sınıflandırabiliriz.

Oyun Telefonu mu? Akıllı telefon mu?
Gündem olan Oyun Telefonu özellikleri neler?

Kimler almalı? Sorunun cevabı oldukça basit. Tam bir mobil oyun tutkunuysanız ve aşırı derecede oyun oynamanın telefona zarar vermesini istemiyorsanız bu serileri tercih edebilirsiniz. Fakat burada “1000 TL altında Oyun Telefonu” gibi bir öneri beklemeyin. Öyle ki tüm bu özel seriler amiral gemisi akıllı telefonları geride bırakan fiyatlara sahip. Haliyle fiyat konusunu göz önüne almanız sizin için en önemli noktalardan birisi olacaktır.

Hangi Modeli Tercih Etmek Gerekiyor?

Açıkçası bu alanda şu an için çok fazla ürün yok. Samsung, Apple gibi devlerinde bu kategoride telefonlar üretmesini bekliyoruz ancak şu an için en iyi seçenekler Asus Rog, ZTE Nubia, Xiaomi Black Shark ve tabii ki Razer Phone. Bu modellerin bazılarını daha önce incelemiştik. Aşağıda vereceğimiz bağlantılardan incelemelere göz atabilirsiniz. Sizde bu modeller ile ilgili yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

1 YORUM

  1. merhaba, telefonlardaki kamerayla cok ilgilenmiyorum o nedenle kameraya para vermek istemiyorum. Cok fazla oyun oynadigim da soylenemez ama telefonda hiz ve pil benim icin onemli. sizce bu tarz telefonlari tercih etmek mantikli olurmu? RedMagic 5G de oyun modu diye birsey gordum, telefonlar iyi performansi sadece oyun modu gibi ozel bir ayar acilinca mi veriyorlar?

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here