RGB Renk Işıklandırma Sistemi Nedir?

0
RGB Renk hakkında merak edilenler

Oyuncu aksesuar ürünlerinde en sık karşılaşılan ifadelerden birisi “RGB Renk” kavramıdır. Klavyelerde, Mouse modellerinde, kulaklıklarda ve hatta monitörlerde bile RGB Renk desteği ile ışıklandırma kavramını çok sık bir şekilde duyuyoruz.

Genelde birçok oyuncu ürününde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkan RGB Renk ışıklandırma desteğinin ne olduğu konusunda hiçbir fikriniz var mı? Gelin detaylara bakalım.

RGB Renk Nedir?

İlk aşamada işin temeline inmemiz gerekecek. RGB Renk kavramının ne olduğundan söz edelim. İlk olarak 19.yy ortalarında gündeme getirilen bir konu olarak karşımıza çıkan RGB, Hermann Helmholtz ve Thomas Young tarafından geliştirilen bir üç renkli görme modeli olarak değerlendirilmektedir.

RGB Renk sistemi
RGB Renk sistemi nedir?

Zaten burada R, İngilizce Red kelimesinden gelen kırmızı rengi, Green yeşil rengi ve Blue mavi rengi temsil eder. RGB Renk sistemine göre doğada yer alan tüm renkler bu üç ana renk referansı ile oluşturulur. Kısacası tüm renk uzayı olarak tanımlanabilir. Tüm renk ve renk uzayı bu üç ana renk üzerinden yapılan karışımlarla oraya çıkar.

Ne Kadar Önemli?

Aslında RGB sandığımızdan daha önemli. Sadece ışıklandırma sistemlerinden değil, bilgisayar ekranı ve televizyon ekranı gibi elektronik sistemlerde renklerin oluşturulması amacıyla kullanılmış bir renk uzayından söz ediyoruz. Cihazlara ve üreticilere göre değişmekle beraber bu tip elektronik ürünlerde kullanılan bir renk uzayından söz ediyoruz.

RGB Renk düzenii
RGB Renk

RGB Işıklandırma Sistemi

Aslında buraya kadar olan kısımlardan az çok anlamışsınızdır. Oyuncu aksesuarlarında gördüğümüz RGB ışıklandırma desteği de renkler alakalı bir konu. Genelde 7-10 arasında olmakla beraber bu tür bir ışıklandırma desteği olan cihazda ya da aksesuarda farklı renklere sahip ışıklandırmalar kullanabiliyorsunuz.

Mesela bir klavyeyi ele alalım. Bu tip bir desteği bulunan klavyelerde, numerik tuş bölümünün farklı renkle ışıklandırıldığını, orta bölümün başka bir renkler, sağ veya sol bölümün farklı bir renkle kısacası klavyenin parçalar halinde farklı renklerle ışıklandırıldığını görürsünüz.

Bu tip renk uzayı desteğinin sunulmasının en büyük artısı ise kullanıcıların kendi zevklerine göre ışıklandırma renklerini ayarlayabiliyor olmasıdır. Oyuncu aksesuar ürünlerinde de rengin ve dikkat çekiciliğin önemini düşünecek olursak, bu tip bir ışıklandırma desteğine sahip olan ürün her zaman önde olacaktır.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here